Jdi na obsah Jdi na menu
 


Andulky

Andulka

 

Wikipedie:Jak číst taxobox Andulka vlnkovaná

Popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
Málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Řád: papoušci (Psittaciformes)
Čeleď: papouškovití (Psittacidae)
Podčeleď: papoušci (Psittacinae)
Rod: andulka (Melopsittacus)
Gould, 1840
Binomické jméno
Melopsittacus undulatus
(Shaw, 1805)
Budgerigar map.png
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Na tento článek je přesměrováno heslo Andulka. Tento článek pojednává o papouškovi. O ženském jménu pojednává článek Anna.

Andulka vlnkovaná (Melopsittacus undulatus), starším českým názvem papoušek vlnkovaný, je střední papoušek původem z Austrálie. Díky svojí přátelské, milé a hravé povaze a krásnému zbarvení patří mezi nejrozšířenější papoušky v domácnosti. Latinské slovo „Melopsittacus“ znamená „zpěvný papoušek“, „undulatus“ znamená „vlnkovaný“. Je asi 18 cm velká a váží asi 26 - 50 gramů. Dožívá se 10 až 18 let.

Zbarvení a barevné variace

Původní forma andulky má trup, kostřec, zadní hřbet a vrchní ocasní krovky zelené, žlutě zbarvenou hlavu s vlnkováním v zadní polovině hlavy a kolem očí, s modrými a černými skvrnami pod očima, kropenatými křídly a modrým ocasem. Tato původní forma andulky je vyobrazena na prvním obrázku. V zajetí však chovatelé vyšlechtili také žlutou, bílou, modrou různých odstínů, fialovou, šedou i další barevné variace.

Pohlavní dimorfismus

Sameček se od samičky liší barvou ozobí. U původní zelené formy je ozobí u samečka modré, zatímco u samičky bělavé či hnědé.(u některých forem zanikla). Neplatí však, že by ozobí bylo vybarvené již od mládí, ale naopak se u obou pohlaví vybarvuje postupně během života.

Život andulek v přírodě

Mimo hnízdění se andulky vlnkované seskupují do obrovských hejn a společně hledají vodu a potravu. Když andulky najdou vodu, tak se často srážejí a hodně se jich utopí. Je znám případ, kdy bylo z jednoho jezera vyloveno 5 tun mrtvých andulek.[zdroj?] Protože se jedná o pouštního ptáka, i ona vydrží dlouho bez vody, kolem 20 dní. Živí se převážně semeny trav. Když začne pršet a andulky mají dostatek potravy, oddělují se z velkého hejna malá hejnka a z těch se oddělují páry. Začíná hnízdění. Když párek najde dutinu, nastane páření, které působí láskyplně, protože sameček při něm svoji samičku objímá křídly.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Andulka_vlnkovan%C3%A1

 

Rubriky

Když je andulka nemocná

Příspěvků: 0

VÝŽIVA

Příspěvků: 0

Létání

Příspěvků: 0

OCHOČOVÁNÍ

Příspěvků: 0

První hodiny doma

Příspěvků: 0

nákup

Příspěvků: 0

Jak se starat o Andulku

Příspěvků: 0