Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zazimovní

Počátkem podzimu želvy přijímají stále méně potravy. Když nepřijmou potravu několik dní za sebou, je to pro nás znamení, abychom je přestali krmit. Podle počasí, obvykle však počátkem října, je přemístíme z venku do místnosti, kde je ještě několikrát vykoupeme ve vlažné vodě, čímž jim pomůžeme při vyprazdňování trávicí soustavy. Potom je koncem října zazimujeme.
Optimální teplota pro přezimování želv by měla být od +4 do +7 st.Celsia; nemá klesnout pod 0 st.Celsia, ani vystoupit nad 10 st.Celsia.
Suchozemské želvy zazimujeme tak, že je uložíme v dřevěných bedničkách do sklepa (ne však příliš vlhkého). Rozměry bedniček závisí na velikosti a poštu želv. Zvenku na bedničku připevníme husté pletivo, které chrání želvy před případnými hlodavci. Na dno dáme tenčí vrstvu písku, na kterou přimáčkneme vrstvu suchého listí. Na tuto vrstvu uložíme želvy a zasypeme je volně listím až po okraj bedničky. Horní část bedničky pak zakryjeme hustým pletivem, které po okrajích zatížíme. Místo listí je možné použít slámu, seno, mech apod.
Želvy můžeme zazimovat i na dně vestavěných potravinových skříní v panelových bytech. Zvířata uložíme jednotlivě do papírových krabic vystlaných hadrem. Želvy zasypeme natrhaným měkkým papírem a ve víku krabice uděláme otvory.
Suchozemské želvy můžeme uložit k zimnímu spánku i ve volné přírodě do malého domečku. Jeho základem je jáma hluboká 80 cm, široká 80 cm a dlouhá 120 cm. Dno ušlapeme a stěny zarovnáme. Asi 20 cm od okraje základové jámy postavíme 40 cm vysokou zídku z kamení, cihel nebo ze dřeva. Na jedné straně ponecháme otvor široký asi 50 cm, který slouží jako vchod do domečku pro želvy v letním období. Na zídku položíme snímatelnou dřevěnou stříšku krytou dehtovým papírem, rákosem, popřípadě šindelem. Do jámy vložíme drátěný koš, který chrání želvy před hlodavci. Na dně udusáme 20 cm tlustou vrstvu suché slámy, na tuto vrstvu položíme želvy a volně je zasypeme slámou až po okraj koše. Na horní stranu koše položíme pletivo, které po celém obvodu koše připevníme drátem. Podlahu domečku vyplníme prkny, vchod uzavřeme a celý prostor domečku naplníme suchým listím. Nakonec nasadíme střechu. Na jaře želvy po probuzení vykoupeme ve vlažné vodě a podáváme jim dostatek zelené potravy.
Vodní želvy zimujeme v menší nádobě nejlépe v chladném sklepě, kde je teplota mezi 5 - 8st.C. Pokud želvu zimujeme v místnosti, je dobré s tím počítat a pokud možno ji nebudit hlukem nebo nadměrným množstvím světla. Vodu jim pokud možno neměnit. Želvy po celou dobu téměř vůbec nepřijímají jídlo (záleží již na konkrétním kusu), snižují svou tělesnou teplotu. Je potřeba mít takové množství vody, aby želvě netrčel nad hladinu krunýř, a přitom aby se mohla pohodlně nadýchnout. Evropské a některé severoamerické sladkovodní želvy chované v jezírkách mohou na jejich dně i přezimovat. S poklesem teplot vodní želvy postupně přestávají přijímat potravu a uchýlí se na dno jezírka. Během zimy jezírko pravidelně kontrolujeme. Do tlustého ledu vysekáváme otvory,aby se voda mohla okysličovat. Při delších otepleních a následujících prudkých poklesech teplot je třeba pečlivě sledovat, aby probuzené želvy nezamrzly v ledu.
Takto přezimujeme jen zdatné a zdravé jedince vodních želv. Nemocné nebo slabší želvy je třeba na podzim přemístit do akvaterárií. Po tuhých a dlouhých zimách se některé vodní želvy mohou probudit oslabené nebo vyčerpané. Rovněž takové jedince je třeba přemístit na určitou dobu do akvaterárií, kde se jejich zdravotní stav upraví vydatným krmením a teplem.
Aby se některé tropické druhy vodních želv rozmnožovaly, doporučujeme jim vytvořit podmínky pro krátký letní spánek.