Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čištění kopyt

ČIŠTĚNÍ KOPYT

Stejně jako jsme tu měli návody na čištění srtsti, nebo hřívy i čištění kopyt bude k krocích.
Pod návodem i návod, když nastanou problémy :)
---------------------------------------------------------------------------------
Hoof Brush with Scraper
 
1. KROK - výběr správného nářadí
• K čištění kopyt se nejčastěji používá kopytní háček, s dnes již moderním kartáčkem z opačné strany. Vyrábí se v nezčetně barvách, velikostech, provedeních apod... Jeho cena se pohybuje kolem 30 až 50ti kč za kus. Takže to není nic strašného :)
 
2. KROK - uvázání
• Pokud koník nepostojí, přívážeme jej na ohlávce k pevnému tělesu pevným uzlem, ale zase tak, aby jsme jej mohli rozvázat ... Pokud máme koníka až moc "živého", je pak na vás, zda jej uvážete úplně na krátko.
 
3. KROK - Zvednutí nohy a čištění
• Obvykle jsou koníci v klubech a podobných zařízeních na zvedání noh už naučení, stáčí jen se sklonit, aby jste byli jakby hlavou směrem k zádi koně, chytit koníkovi nohu nad kopytem a říct "nožku" nebo jiný slovní výraz, co nás napadne :). Když koník nohu zvedne, můžeme se dát na čištění kopyta. Nejdříve úplně odsraníme slámu, trávu a jinou špínu, co je "na vrchu" háčkem a pak se háčkem vrhneme přímo na kopyto. Zkusíme co nejvíce vyčistit "V-čko", dokud se neobjeví bílá čára - pomůžeme si i kartáčkem a až ji budeme mít, dočistíme i střelku, to je ta poslední "díra" co jakoby svírá to "V-čko" POZOR, tady opatrně. Někteří koně jsou na tomto místě velmi citliví, tak buďme citliví i my. Na konec vše vyčistíme kartáčkem. ~ všechny tyto úkony směrem od střelky, od čištění váčka apod. Je to pro nás příjemnější, ale není to pravidlem.
 
 
To je asi vše, co bych vám mohla povykládat. Přeju příjemné čištění kopyt pro vás i koníka :-)