Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co kůň potřebuje

Kůň potřebuje potravu a vodu, přístřešek před rozmary počasí, pravidelný pohyb a společnost.Žije-li divoce v přírodě, je toto všechno přirozenou součástí jeho života. Ale jestliže koně zdomácníme a přinutíme je, aby pro nás pracovali, závisí splnění těchto požadavků na nás. Jsme povinni jim vše toto poskytnout, jak nejdlépe dovedeme.

Pravidelný trénink

Je-li kůň chován ve stáji, musí mít každodenní pohyb. Není-li možné na něm jezdit, pak by měl být na určitou dobu vypuštěn do výběhu nebo proveden na lonži. Pohyb udržuje koně v dobrém fyzickém stavu. Jeho krevní oběh, srdce a plíce lépe pracují a kosti a svaly zůstávají silné a zdravé.

Přístřešek

Kůň, který žije ve výběhu, potřebuje nějaký přístřešek, kde by se schoval v létě před sluncem a hmyzem, v zimě před deštěm, větrem a sněhem. Určitou ochranu poskytují stromy a husté keře, ale speciálně postavený přístřešek je nejlepším řešením, je-li to možné.

Pastva ve výběhu

Každý kůň by měl mít přístup ke kvalitní pastvě alespoň po určitou část dne. Je to jeho přirozený způsob života. Poskytneme-li mu možnost volně se pást, pohybovat se z místa na místo, válet se a příležitostně si zaklusat, kůň zůstane klidný a v dobrém psychickém stavu.

Vhodná stáj

Je-li kůň ustájen, musí budova splňovat určité požadavky. Dveře musí být natolik vysoké, aby kůň nemohl do zárubní narazit hlavou. Stáj by měla být světlá, s dostatečnou ventilací. Měla by mít vhodné odvodnění, aby podestýlka zůstávala co nejvíc suchá.

Způsob krmení

Ustájený kůň vyžaduje pravidelné krmení. Množství potravy, kterou potřebuje, závisí na jednotlivém koni a na práci, kterou po něm vyžadujeme. Ustájení koně potřebují seno, které by jim nahradilo trávu, jíž by se živili, kdyby žili volně.