Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hřebelcování

Hřebelcování

Čistý a nablýskaný je vizitkou každého majitele nebo jezdce. Při čištění však nejde jen o vzhled, ale i o zdraví koníka. Pokud máme koně ustájeného, je pravidelné čištění nutné, aby jeho kůže mohla dýchat, zbavovala se  špíny a malých odumřelých částí kůže. Koníky kteří pobývají na pastvě celoročně se čistí jen zřídka. Mají na sobě totiž ochranný maz, který je chrání před přírodními výkyvy a špínou. Stejně jako lidé, se oblékají jinak v létě a jinak v zimě i koním se mění srst. V zimě je hustá a prorostlá a v létě je zase řídká a krátká. Zdraví koně na jaře línají postupně a jejich srst je lesklá a plná života. :)

CO BUDEME POTŘEBOVAT:
V dnešní době je na trhu nepřeberné množství pomůcek k čištění koně tzv. vysavače. Ale nám postačí základní výbava pro čistotu koně, což zahrnuje: hřbílko, středně tvrdý kartáč, tvrdý kartáč, dvě houbičky (odlišné! -> jedna na nozdry druhá na podocasní partie) a prachovku.
 

1. krok: Koníka si na ohlávce uvážeme na vhodném místě. Obzvlášť vychovanému koni můžeme ohlávku zapnout pouze kolem krku, abychom mohli důkladně vyčistit hlavu. Pokud není škaredě hřebelcujte venku a ne ve stáji. Aby prach a špína se neusadili v boxu.

2. krok: Čistit začínáme vždy od hlavy, aby kůň věděl co se bude dít... Hlavu čistíme řádně, ale jemně i pod ohlávkou. Nikdy nepoužíváme tvrdý kartáč nebo hřbílko - mohli by jsme vážně koníka zranit u očních, nosních partií.

3. krok: Následuje krk - pokud hříva přepadává, přehodíme ji na druhou stranu.

4. krok: Vezmeme hřbílko a krouživými pohyby směrem proti srsti odstraníme takhle prach a špínu. Zaschlé nečistoty a uvolněné chlupy se tak dostanou na povrch srst, odkud je lze lépe setřít hadrem.

5. krok: Samozřejmě že pokud máme koníka hodně špinavého, hřbílko se nám za chvíli zaplní prachem a chlupy. Je dobré mít při ruce vlhké prkýnko kde vždy hřbílko vyklepeme, aby se nevířil prach kolem. Nikdy nevyklepáváme koníkovi o žlab nebo přímo do podestýlky. Někteří koně jsou alergičtí!

6. krok: Začínáme splétat od kštice. Pokud chceme aby copánky byly vztyčené, dáváme pozor už při pletení a snažíme se splétat co nejvíce nahoru (k tomu nám poslouží ono vědro, na kterém budeme stát, abychom byli nad koňským krkem a mohli copánky táhnout vzhůru). Copánky mohou být, ale i spadlé na stranu, záleží na našem vkusu.

7. krok: Následuje kohoutek. Zde opět počínáme opatrně, obzvlášť u koní kteří jej mají vysoký.

8. krok: Postupně přes hrudník na břicho. Někteří koně jsou lechtiví, ale to nás nesmí odradit.

9. krok: A jme na zádi kde musíme dát pozor na kyčelní hrboly.

10. krok: Nesmíme zapomenout ani na vnitřní stranu stehen, obzvlášť klisny mívají tato místa v období říje znečištěná.

11. krok: Nyní přijde na řadu samotné hřebelcování. Opět začínáme od krku. Do pravé ruky si vezmeme kartáč a do levé hřbílko. Nejprve přejedeme proti srsti a vzápětí po srsti.

12. krok: Po každém dvojtahu očistíme kartáč o hřbílko a to občas oklepeme.

13. krok: Jak očistíme nohy? Pokud má koník zaschlé nečistoty můžeme k jejich odstranění využívat tvrdý kartáč, ale jemně. Lepší ale je měkčí kartáč. Nesmíme zapomenout na rousy a hlavně u koní kteří je mají bohaté...
14. krok: Tak a můžeme přistoupit ke kštici a hřívě. Tu raději nečešeme tvrdým kartáčem, ale hřebenem, abychom koni nepotrhali a neporušili žíně. Použijeme kartáč, kterým jsme koně hřebelcovali a pečlivě po pramíncích hřívu pročesáváme.
15. krok: Stejně si počínáme i u ocasu.
16. krok: Navlhčíme si jednu houbičku, a tou koní otřeme nozdry a ospalky kolem očí.
17. krok: Druhou houbičkou (houbičky nesmíme zaměňovat)! otřeme podocasní partie.
18. krok: Abychom dílo dovedli k dokonalosti vezmeme (nejlépe navlhčenou) prachovku a celého koníka od hlavy vytřeme do lesku.
19. krok: Neměli bychom zapomenout po sobě uklidit. Vyklepat destičku a prachem a zamést.