Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lonžování koně

Jednou z metod přípravy koně je lonžování. Na první pohled by se mohlo zdát, že slouží jen k vyběhání koně, ale lonžování se používá k celé řadě důležitých nácviků a slouží ke splnění celé řady důležitých účelů – nejen u mladých koní.

Co je lonžování koně

Lonžování je nezbytnou a důležitou součástí přípravy koní. Patří k základnímu výcviku každého koně, ať už závodního či rekreačního. Lonžování se prování na dlouhé lonži (vodítku), již má kůň připevněnu za pomoci karabiny na své ohlávce. Koně provádíme v lonžovacím kruhu (koral). Cvičitel stojí uprostřed kruhu, drží lonž a dává koni pokyny k pohybu. Lonžování koně se používá především k výcviku mladých koní, ale nejen to.

K čemu je lonžování koní užitečné

Díky lonžování se koni posiluje a správně vyvíjí potřebné svalstvo, především svalstvo zádové. Pohyb po kruhu je pro koně obtížnější než chůze vpřed a proto se díky lonžování kůň postupně učí vyvážení, rovnováze a koordinaci pohybů a zároveň se v tomto pohybu naučí uvolnění.

Díky lonžování se mladí koně naučí postupně spolupracovat s člověkem, vybudují si respekt ke cvičiteli a naučí se poslušnosti. Při lonžování se kůň učí uvolněnosti, pravidelnému chodu a lepšímu přilehnutí. Kůň si navyká na hlas svého cvičitele a jeho hlasové povely. Koně se tak naučí reagovat na první hlasové pobídky, které mu později bude jezdec udávat ze sedla.

Mezi další přínosy lonžování patří uvolnění se a zahřátí koně. Lonžování je možné využít na začátku komplexnějšího výcviku a v situacích, kdy není při výcviku možné se s koněm domluvit. Díky lonžování se přesvědčíme, že kůň náš požadavek pochopil a můžeme přistoupit k učení nového prvku v sedle.

Lonžování je užitečné také pro starší koně v situacích, kdy je potřebujeme rozpohybovat – po nemoci nebo po delší době, kdy nebylo na koni možné jezdit. Lonžování tedy slouží pro koně i k rehabilitačním účelům (pod dohledem veterináře).

Jak dlouho bychom měli lonžovat?

Délka a průběh lonžování se přizpůsobuje věku koně a jeho schopnosti soustředit se. Mladému koni, který s výcvikem začíná, bude stačit jen několikaminutové lonžování, protože se dokáže soustředit jen chvíli. Dobu lonžování budeme postupně prodlužovat takovým způsobem, aby kůň nebyl přetěžován. Všeobecně platí, že by celková délka lonžování včetně uvolnění neměla přesáhnout půl hodiny.

Jak s lonžováním začít?

K tomu, abychom mohli začít lonžovat, potřebujeme především lonžovací kruh zvaný koral. Velikost kruhu by měla být v rozmezí 12,5 až 18 metrů v jeho průměru. V uzavřeném kruhovém prostoru nebude mít kůň tendenci pohybovat se volně nebo vyhazovat, kterou by mohl mít na volném prostranství (louka apod.). Povrch by v lonžovacím kruhu neměl být příliš sypký. Jednak dlouhodobý pobyt koně například v sypkém písku neprospívá jeho kloubům a šlachám, mohlo by navíc hrozit i uklouznutí a zranění nebo vylekání zvířete.

Jak naučit mladého koně lonžování a chůzi po kruhu

Začínáte-li s lonžováním, pak by při navykání koně na lonž měli být přítomny alespoň dvě osoby: lonžér a pomocník vodič. Lonžér stojí při lonžování uprostřed lonžovacího kruhu (koralu) a pomocník navede koně na kruh a jde s ním po kruhu v úrovni jeho hlavy. Přítomnost pomocníka a využití uzavřeného kruhu zabrání mladému koni v pobíhání, vyhazování nebo pullování a vypadávání plecí ven z linie kruhu. Vzniku těchto zlozvyků lonžovací kruh zabrání.

Po chvíli chůze po kruhu přejde pomocník k lonžérovi, vezme lonžovací bič a následuje koně v úrovni jeho zadních nohou. Tímto způsobem předejdete tomu, že kůň neví, co se po něm žádá, odmítá jít po kruhu a vrací se k lonžérovi. Pomocí pobídek a pomocných otěží pak pohyb koně v lonži průběžně usměrňujeme, udržujeme, případně vylepšujeme. Dostatečně dlouhý lonžovací bič vám pomůže také tehdy, když budete s koněm při lonžování sami, abyste jej mohli popostrčit zpět na kruh a ukázat mu správnou cestu.

K lonžování slouží celá řada užitečných lonžovacích pomůcek, které vám představíme spolu s dalšími tipy pro lonžování v příštím článku našeho Magazínu PegasPomůcky k lonžování.

[Zdroje: Zdroj: planetazvirat.cz, konicci.cz, konicialbrechtice.blog.cz]