Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bodlok pestrý

Velikost Teplota pH Tvrdost Cena
20 24 8 10 700
cm °C | °dGH
25 28 8.5 30 1300

 

Čeleď: Acanthuridae (Bodlokovití)
Anglicky: Palette surgeonfish, Pacific Blue Tang
Biotop: Útesové moře.
Věd.popsáno: Linnaeus, 1766.
Původ: Slané vody tropického pásma: Tichý oceán - Malajsie - Velký bariérový útes, Indický oceán.
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Střední část nádrže
Délka života: Až 5 let.
Dop.počet ryb: Samostatně. Dospělí jedinci k sobě mohou být agresivní. Více dospělých ryb lze chovat jen v opravdu velkých akváriích s množstvím úkrytů.
Min.vel.n.: 500 a více litrů.
Krmení: Převážně býložravec. Živí se řasami a dospělý jedinec spolehlivě vyčistí celou nádrž. Kromě řas je třeba ho krmit planktonem, naupliemi žábronožky solné, rybím masem. Existují také speciální umělá krmiva pro mořské ryby. Není-li v akváriu dostatek řas, je nutné jej denně přikrmovat zelenou potravou. Nedostatek kvalitní potravy má většinou za následek onemocnění této rybky.
Pohlaví: Obtížně rozlišitelné. Základní barva těla je jasně morá, podél hřbetu je výrazný tmavý pruh, táhnoucí se od oka po stranách až k ocasu a pod ním je další pruh. Cestou se stáčejí a tvoří modrou oválnou skvrnu černě ohraničenou. Charakteristická je černě lemovaný, svítivě žlutý ocas.
Odchov: K páření dochází večer. Samice vypouští do vody jikry (jsou velmi malé 0,8 mm), které samec oplodňuje. Za 24 hodin se vylíhnou larvy. Během vývoje v dospělou rybu několikrát změní barvu od stříbrné, přes hnědou až po modrou. V běžných akváriích odchov není znám.
Snášenlivost: U dospělých ryb tohoto druhu se projevuje poměrně značná nesnášenlivost. Při vhodných podmínkách soužití s jinými druhy nebývá problém. Nedoporučuje se chovat s bezobratlýmí.
Charakteristika: Je to celkem nenáročný druh v zaběhlých akváriích, ovšem je třeba zajistit čistou vodu a kvalitní filtraci (stálý proud vody v akváriu) a dostatek potřebné potravy. Při splnění výše uvedeného je to ryba vhodná pro začínajícího mořského akvaristu. Do akvária jej vypouštějte velice opatrně, může upadnout do šoku. Ztlumte světlo a několik hodin rybu nerušte. Po aklimatizaci je to vytrvalá a celkem nenáročná ryba. Je nutné ji vypustit do dobře zaběhlého akvária, bez škodlivých látek, jinak zpravidla hyne. Pokud je to možné, ideální je chovat ve společnosti čističů rodu Labroides, jelikož tento druh v akváriích často trpí vnějšími parazity. Potřebuje více místa pro plavání, proto se hodí spíš do větších akvárií. Nepoškozuje korálnatce. Bodlok umí rychle měnit intensitu svého zabarvení dle momentálního stresu a nálady. Zdravý bodlok je neustále čilý, vytrvale plave a hledá potravu. Jako úkryt mu slouží jeskyně z kamenů.

8500.jpg