Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gavúnek nádherný

Velikost Teplota pH Tvrdost Cena
8 20 6 4 50
cm °C | °dGH
15 27 8 12 80

 

Čeleď: Melanotaeniidae (Duhovkovití)
Česká synonyma: Duhovka nádherná
Anglicky: Eastern rainbow fish
Biotop: Oceánie.
Věd.popsáno: Peters, 1866.
Původ: Oceánie: Austrálie, Nová Guinea.
Chov: Snadný
Lokalizace: Střední část nádrže
Délka života: Cca 10 let.
Dop.počet ryb: Chovat v hejnu 8 a více kusů (2 samci a 6 samic - při menším počtu samců než samic budou jejich barvy výraznější). Dle velikosti akvária lze chovat i větší počet jedinců.
Min.vel.n.: 130 litrů.
Krmení: Všežravec - živou a mraženou potravu (upřednostňuje), vločkové krmivo, Tubifex.
Pohlaví: Samečci jsou výrazněji zbarvení, mají delší hřbetní ploutev a jsou větší.
Odchov: Vytírají se bez potíží v běžných vodních parametrech. Pokud chceme mladé odchovat, je nutné pár umístit do vytíračky (lze odchovat i ve společenské nádrži, ale je nutné počítat s velkými ztrátami). Rodiče je lepší odlovit. Jikry kladou v blízkosti rostlin, na které se přilepí. Mladí se líhnou do týdne a za další cca 3 dny se rozplavou. Potěr je drobný a roste pomalu. Je dobré potěr zpočátku krmit zooplanktonem (trepky a vířníci). Později je možné krmit naupliovým stadiem buchanek a velmi malými naupliemi žábronožky solné. Pohlavní dospělosti dosahují za 6-7 měsíců.
Snášenlivost: Klidné, mírumilovné, hejnové ryby, vhodné do společenských nádrží. Nechovat s agresivními rybami.
Charakteristika: V horní části těla má výrazně přerušované pruhy, u samce také ve spodní části. Bude opravdu nádherný pokud mu zajistíte čistotou vodu. Ve společném akváriu se k ní hodí mírumilovní, klidní společníci. I když to jsou rybky značně přizpůsobivé, je nutné dobré prokysličení vody a její častá výměna. Vyžaduje prostor pro plavání. Nádrž s nejlépe tmavším dnem s rostlinami, vhodné jsou dekorace z kořenů. Je nutné dbát na kvalitu vody, ve špatné vodě ztrácejí své zbarvení. U tohoto druhu existují 4 poddruhy: poddruh Melanotaenia splendida inornata (Castelnau, 1875), poddruh Melanotaenia splendida rubrostriata (Ramsay & Ogilby, 1886), poddruh Melanotaenia splendida splendida (Peters, 1866), poddruh Melanotaenia splendida tatei (Zietz, 1896).

4979.jpg