Jdi na obsah Jdi na menu
 


Neonka Červená

Velikost Teplota pH Tvrdost Cena
4 24 5 3 8
cm °C | °dGH
5 27 7 8 20

 

Čeleď: Characidae (Tetrovití)
Česká synonyma: Tetra kardinálská
Anglicky: Cardinal tetra, Neon Tetra , Red Neon, Large Neon Tetra
Neplatná synonyma: Hyphessobrycon cardinalis, Cheirodon axelrodi
Biotop: Amazonie.
Věd.popsáno: Schultz, 1956.
Původ: Jižní Amerika: Kolumbie, Brazílie, Rio Negro.
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Střední a dolní část nádrže
Délka života: Středněvěká, v akváriích se dožívá kolem 4 let, ve volné přírodě zpravidla jen 1 rok.
Dop.počet ryb: Doporučuje se chovat ve skupině o minimálním počtu 10 a více rybek, neboť chování těchto rybek v nádrži souvisí s jejich počtem. Pokud je chováno menší množství, pak se neonky zdržují především v dolní části akvária. Větší skupiny vytvářejí tzv. školy, které plavou po celém akváriu.
Min.vel.n.: Běžný chov v nádrži střední velikosti o minimální délce 80 cm, 80-120 l. Nikoliv stísněné prostředí. Osázení běžnými rostlinami. Porost hustý s volným prostorem. Celkem by mělo být osázeno 60 – 70% celkové plochy. Dno by měl tvořit materiál zrnitosti 3 – 5 mm a tmavé barvy, neboť poskytne neonkám pocit většího bezpečí a vynikne také lépe jejich barevnost. I dekorační kameny a kořeny by měli mít tmavou barvu.
Krmení: Potravou neonek jsou nitěnky, pakomáří larvy tzv. patentky, perloočky (Daphnia, Bosmina), velmi vhodné jsou živé nebo mražené buchanky (Cyclops strenuus), suché vločkové krmivo a hlávkový salát. Krmit je lépe málo, ale raději častěji.
Pohlaví: Zářivý pruh je u samičky prohnutější, u samečka má přímější tvar. Samečci jsou také štíhlejší, samičky mají více zakulacená bříška. Pohlavní rozdíly jsou zřetelné již ve stáří dvou až tří měsíců.

Samec x Samice
Samec Samice
Odchov: Stejná pravidla jako - Tetra neonová (Neonka obecná) - u popisu tohoto druhu najdete podrobný popis přípravy na odchov a odchov samotný. /// Potěr se líhne za 22 až 26 hodin a pátý den se začne rozplavávat. Po rozplavání je nutno krmit jemnou živou potravou. Jako první potrava jsou vhodné trepky, za další 2 až 3 dny pak i vířníci (Rotatoria, Brachionus, Keratella) či čerstvě vylíhlé nauplie buchanek (Cyclopidae) a žábronožky solné (Artemia salina). Jako náhrada může posloužit natvrdo uvařený vaječný žloutek protlačený čajovým sítkem nebo umělé krmivo pro potěr. Je velice důležité se starat o čistotu vody v nádrži a zbytky potravy co nejdříve odkalovat. Do dvou měsíců je potěr velmi choulostivý na přelovování. Vývojová voda je 6,6 pH o teplotě 23 až 24°C. Po uplynutí 6 až 7 dnů je možno začít s přidáváním vodovodní vody, každý den však jen malé množství vody.
Snášenlivost: Velmi snášenlivá ryba, vhodná do většiny typů společenských nádrží.
Charakteristika: Velice rozšířená mírumilovná, hejnovitá rybka, jedna z nejoblíbenějších ryb mezi akvaristy. Na boku má svítivě modrý pruh, spodní část těla je červená (od hlavy až po ocas), ve svítívých modrých pruzích na obou bocích jsou droboučké zářivé částečky, které odráží světlo podobně jako reflexní páska na bundě. V jejich domovině obývají tmavé pralesní potoky a tyto pruhy jim pomáhají, aby neztratili kontakt s hejnem. Pozor na množství dusitanů ve vodě. Miluje hustě osázená akvária, která nesmí být příliš osvětlena. Začínající akvaristé ji mohou zaměnit s Tetrou neonovou (Neonka obecná).